Італійський великодній пиріг La Torta Pasqualina
Цей традиційний італійський пиріг не лише стане прикрасою великоднього столу, а й чудово підійде для пікніка.
Хоча страва з’явилася в Лігурії, проте згодом набула поширення не лише в Італії, а й у всьому світі, і передусім у країнах Латинської Америки.
Історія пирога сягає ще XV ст. і пов’язана саме з Великоднем (звідси і назва), а його складники мають символічне значення: яйця символізують нове життя і надію, а кількість шарів тонкого тіста, які прийнято готувати, відповідає рокам життя Ісуса Христа – 33. Та зараз кухарі вже не дотримуються традиційних вимог і кількість коржів, відповідно, варіюється.
Раніше тісто готували пісне, лише з борошна, оливкової олії, солі та води (тепер же його часто замінюють листковим дріжджовим або бездріжджовим). Більшу кількість пластів тіста викладали у форму так, аби один находив на інший, а їхні кінці звисали з форми ззовні – аби потім можна було ними накрити начинку. Для цього також залишали кілька пластів. Кожен із них промащувати олією – виходило наче листкове тісто.
Начинка може бути різноманітною: артишоки, шпинат, мангольд чи листковий буряк. Рікотту цілком можна замінити домашнім вологуватим кисломолочним сиром. У традиційному рецепті часнику не було, проте італійці люблять цю приправу і в сучасних варіантах страви використовують її (що зробила і я).
Начинку викладають так: залежно від регіону або на низ кладуть половинки чи цілі зварені на твердо курячі яйця, а вже потім їх покривають начинкою; або ж спершу викладають начинку, у якій роблять заглибини і вбивають у них по свіжому яйцю.
У рецепті, який я собі занотувала і за яким готувала страву, вказано склад традиційного пісного тіста, проте я використала листкове на вершковому маслі, якого заздалегідь приготувала багато і яке зберігалося в морозильній камері.
Пиріг виходить дуже смачний і ефектний, і досить нескладний у приготуванні. Ось рецепт.
Тісто:
800 г пшеничного борошна вищого ґатунку,
40 мл оливкової олії (+ 50 г для перемащування шарів тіста),
450 мл води,
дрібка солі.
Начинка:
600 г кисломолочного сиру,
1 кг шпинату,
100 г вершкового масла (для смаження),
100 г пармезану (можна замінити будь-яким твердим сиром),
8 яєць,
3-4 зубчики часнику,
свіжий або сушений майоран,
сіль і мелений чорний перець за смаком.
Приготування
Приготувати із зазначених інгредієнтів тісто і гарно його вимісити. Воно має стати гладким і однорідним. Дошку посипати борошном. Тісто розділити на певну кількість кульок (чим їх буде більше, тим важче буде їх розкачувати, тож можна обмежитися 12 частинами) і залишити їх у спокої на півгодини, прикривши льняним рушником.
Тим часом приготувати начинку.
Для цього спершу зварити на твердо 4 яйця й охолодити їх.
Шпинат відварити, відцідити і подрібнити (я ж його посмажила на невеличкій кількості вершкового масла).
Сир протерти крізь сито, додати до нього решту яєць, натертий пармезан, почавлений часник і приправити спеціями.
Форму діаметром 26 см вистелити пергаментним папером, змастити олією чи вершковим маслом.
Розкачати більшість кульок із тіста і викласти їх один на один так, аби вони повністю встелили дно, а їхні краї звисали з форми. Причому кожен із пластів тіста промастити олією.
Розрізати зварені яйця і викласти їх колом по тісту. Зверху рівномірно розмістити начинку, аби вона повністю вкрила яйця.
Завернути краї тіста і вкрити ними начинку. Для цього також використати і решту тіста, там само промащуючи кожен пласт олією. Шматки тіста защепнути.
Випікати пиріг у духовій шафі, нагрітій заздалегідь до 180º С, упродовж 45 хв.
Смачного!