Пісний борщ із зеленим горошком
Ця традиційна українська страва добре смакуватиме не лише тим, хто дотримується строгого посту.
Припаде до душі вона і тим, хто віддає перевагу дієтичному харчуванню. Адже тут немає ані м’яса, ані м’ясного бульйону, ані грибів, які важко перетравлювати. Та й представниці прекрасної статі теж гідно оцінять цей борщ.
Як відомо, у кожної господині – свій рецепт борщу і свій таємний інгредієнт, що робить його неповторним. І навіть у неї ця страва за звичним рецептом завжди матиме цілком відмінний смак.
Рецепт, за яким я пропоную приготувати, не містить квасолі, із якою зазвичай доводиться довго гратися (хоча насправді я дуже люблю борщ із квасолею). А секретні інгредієнти тут – зелений горошок і томатний сік. Горошок швидко вариться, додає страві смаку, а сік із помідорів привносить кислинку і робить борщ іще більш наваристим. Іноді разом із соком (який улітку цілком можна замінити свіжими помідорами) я додаю ще невелике порізане яблуко або ж трохи яблучного пюре. Це значно збагачує смак страви.
Під час приготування традиційного українського борщу буряк прийнято тушкувати разом із цибулею, томатною пастою тощо і тільки після цього додавати його у страву. Я ж завжди спершу його відварюю нечищеним, але добре помитим, чи запікаю в духовій шафі (почистивши, помивши і загорнувши у фольгу), і додаю нарізаним аж наприкінці готування перед тим, як вкидати зелень. Це одразу ж надає страві насиченого яскраво-червоного чи неймовірно червоно-бордового кольору (особливо якщо використовувати коренеплоди сортів бордо чи циліндр).
Якщо ж часу для запікання чи тушкування забракне, можна буряк додавати у страву сирим на початку її приготування, але при цьому всипавши на кінчику ножа лимонну кислоту – це допоможе зберегти червоно-вогняний колір.
Також можна додати трохи солодкого перцю, але в міру.
Зі спецій, окрім солі та чорного меленого перцю, я часто використовую перетерте насіння гірчиці, трохи коріандру, мускатного горіха, куркуми, меленої паприки та перцюги. Але роблю це так, аби їхній смак не домінував у борщі, а лише гармонійно доповнював інші.
Стосовно часнику, то його можна додавати як на початку приготування, так і наприкінці. Різниця – лише в кількості: наприкінці приготування цього складника треба буде трохи менше.
А тепер безпосередньо до рецепту. Аби приготувати борщ, потрібні такі інгредієнти:
3 середні буряки,
6-8 картоплин,
1 морквина,
300 г капусти білокачанної,
200 г зеленого горошку (свіжого чи замороженого),
200 г томатного соку,
1 цибулина,
3 зубчики часнику,
1 пучок зелені (петрушки та укропу),
2 лаврові листки,
сіль, мелений чорний перець (за смаком),
спеції (коріандр, гірчиця, мускатний горіх, паприка, чилі, куркума – за бажанням).
Приготування
Буряки почистити, помити й просушити, загорнути у фольгу і запекти в духовій шафі до готовності.
Картоплю та моркву почистити, помити й порізати на кубики і тоненькі скибочки відповідно, залити водою й покласти варитися, додавши сюди ж зелений горошок і лаврове листя.
Капусту нашаткувати, запечені буряки нарізати тоненькими брусочками (можна просто натерти), цибулю, часник і зелень подрібнити.
Щойно закипить картопля і морква, прикрутити вогонь і вкинути капусту. (Зазвичай починаю варити на великому вогні, аж доки не закипить, потім прикручую вогонь і далі готую вже на маленькому – так зберігається більше корисних речовин). Приправити страву спеціями.
Коли картопля і морква будуть готові, вкинути порізані цибулю, буряк і часник. За 2-3 хв додати сюди й зелень.
Приготувати засмажку із цибулі й олії, влити у борщ. Зачекати, аби страва закипіла, і аж тоді загасити вогонь. Борщ готовий, та краще дати йому пару годин настоятися.
Подавати зі сметаною та часниковими пампушками.
Смачного!